بازدید استاندار کرمان از ظرفیتهای گردشگری شهر کرمان

به گزارش بهترین نوا، خبرنگاران/کرمان استاندار کرمان از ظرفیت های گردشگری شهر کرمان بازدید کرد.

بازدید استاندار کرمان از ظرفیتهای گردشگری شهر کرمان

دکتر علی زینی وند امروز 28 آذرماه به همراه کننده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، شهردار و فرماندار کرمان از ظرفیت های گردشگری شهر کرمان بازدید کرد.

باغ موزه هرندی بنایی که در حدود سال 1290 قمری و در دوره قاجار، توسط محمدرضا خان عدل السلطان که یکی از صاحب منصبان نظامی کرمان و از نوادگان وکیل الملک حاکم کرمان، احداث شده است اولین مقصد استاندار کرمان برای بازدید بود. مساحت این باغ 25 هزار مترمربع است که این مجموعه در خود سه موزه ساز (اولین موزه ساز کشور)، موزه باستانشاناسی و موزه دیرینه شناسی جای داده است.

براساس این گزارش بیش از 250 ساز سنتی در این موزه همچون، قیچک، سنتور، قانون، رباب و عود که از جمله کارهای هنرمندانه اساتیدی چون یحیی، نریمان و مسعود می باشد؛ به نمایش گذاشته شده است. در طبقه فوقانی موزه باستان شناسی آثار تاریخی از تمدن های شهداد، حوزه فرهنگی هلیل رود و تاریخ استان کرمان واقع شده است.

در باغ این موزه هم اتومبیل رضاخان مربوط به زمانی که در این منطقه اقامت داشته (رضا خان در جهت تبعیدش در باغ هرندی اقامت داشت) و استفاده می کرده است، به نمایش گذاشته شده است.

به گفته فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در راستای جذب گردشگر فضاهای خدماتی برای آن تعریف شده است که در قالب ماده 27 این فضاها برای واگذاری به بخش خصوصی به مزایده گذاشته خواهند شد.

وی با بیان اینکه باغ موزه هرندی به یک مکان فرهنگی، پذیرایی و اقامتی تبدیل خواهد شد، افزود: یک خانه قدیمی در شرق باغ موزه هرندی به عنوان فضای اقامتی و یک فضا در غرب باغ به فضای پذیرایی تبدیل می شود که حداکثر تا یک ماه آینده به مزایده واگذاری این فضاها برگزار خواهد شد.

فعالی با تاکید برآنکه این باغ را نگینی در دل شهر کرمان تبدیل خواهیم کرد، شرح داد: برای ساماندهی این باغ یک میلیارد تمان اعتبار اختصاص یافته است که برای احیای آن به بودجه ای بیش از این نیاز است.

دکتر علی زینی وند استاندار کرمان نیز در این دیدار با بیان این مطلب که منابع دولتی محدود است، اظهار کرد: برای احیا و تسریع در امربازسازی بناهای تاریخی نباید منتظر بودجه دولتی بود بلکه باید از کمک بخش خصوصی استفاده کرد.

استاندار کرمان در ادامه از هتل چهار ستاره در حال احداث شهر کرمان بازدید کرد.

گفتنی است که کلنگ احداث این بنا در سال 96 به زمین زده شده است که در صورت تامین اعتبار 15 میلیارد تومانی در بهار 1400 به بهره برداری خواهد رسید. حجم سرمایه گذاری این پروژه 38 میلیارد و 700 میلیون تومان است که تا این لحظه حدود 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

زینی وند خود را در فضای سال های 1277 هجری قمری دید وقتی که پا به کاروانسرای وکیل نهاد. کاروانسرای وکیل از مجموعه کاروانسراهای درون شهری کرمان بوده که در حاشیه خیابان شریعتی واقع شده است. این کاروانسرا در نزدیکی بازار وکیل کرمان واقع شده و جزء کاروانسراهای بزرگ کشور محسوب می شود.

برپایه این گزارش، ساخت این کاروانسرا در سال 1277 به فرمان محمد اسماعیل خان وکیل الملک والی آغاز شد. کاروانسرای وکیل از دو طبقه تشکیل شده و 120 غرفه را در خود جای داده است و تعداد حجره های این کاروانسرا در طبقه اول به 81 باب و در طبقه دوم به 31 باب می رسد. کاروانسرای وکیل دو درب ورودی به بازار وکیل دارد.

فعالی مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان با بیان اینکه این کاروانسرا به یک هتل بوتیک تبدیل خواهد شد، بیان نمود: کاروانسرای وکیل یکی از زیباترین هتل های سنتی کشور خواهد شد که قرارداد احیا و بازسازی آن در سال 96 با سرمایه گذار منعقد و در اواسط سال 97 عملیات اجرایی آن آغاز شد.

وی از پیشرفت80 درصدی این بنا خبر داد و اظهار کرد: در این هتل بوتیک 60 اتاق و 144 تخت وجود دارد که زمینه اشتغال 150 نفر به صورت مستقیم را فراهم خواهد کرد.

به گزارش بهترین نوا، استاندار کرمان با اشاره به جاذبه های گردشگری بی نظیر و زیبای استان کرمان در ادامه به هدف از بازدید خود از بناهای تاریخی وگردشگری کرمان اشاره کرد وگفت: هدف این است که اعلام کنم که گردشگری برای کرمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و حوزه گردشگری در اولویت برنامه های استان واقع شده است.

زنی وند با انتقاد از اینکه از ظرفیت گردشگری استان به تناسب تاریخ کرمان بهره برداری نشده است، در ادامه درخواست کرد: می طلبد مستندسازان مجموعه های درباره تاریخ کهن کرمان آماده کنند و ما نیز در این راستا از آنها حمایت خواهیم کرد همچنین با توجه به وجود باغات بسیار غنی و جذاب در استان کرمان از سرمایه گذاران دعوت می کنیم به این حوزه ورود پیدا کنند و ما نیز با پرداخت تسهیلات بسیار خوب از آنها حمایت می کنیم و شهرداری نیز با آنها همکاری خواهد کرد.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان بیان نمود: کرمان را باید برای بعد از کرونا به شیوه ای آماده کنیم که به یکی از مقاصد جذاب گردشگری در سطح کشور تبدیل شود. در پهنه گردشگری فلات مرکزی ایران سه استان اصفهان، یزد و فارس به ویژه شهر شیراز مثلث گردشگری این منطقه را تشکیل داده اند که باید با همکاری اصحاب رسانه و دوستداران گردشگری و دستگاه های مربوطه تلاش کنیم تا این مثلث به مربع گردشگری تبدیل شود و با معرفی ظرفیت های گردشگری استان کرمان، این استان را به عنوان یکی از مقاصد تورهای گردشگری معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه بافت شهری کرمان و یزد شبیه یکدیگر هستند که می توانند با همکاری یکدیگر گردشگران زیادی را جذب کنند، در ادامه با اشاره به ظرفیت های استان کرمان در نقاط مختلف آن و در شهرهایی مانند کرمان، بم، شهداد و ... در حوزه میراث تاریخی و طبیعت بیان نمود: جاذبه های گردشگری کرمان بی نظیر بوده و این تنوع در دیگر نقاط کشور وجود ندارد.

استاندار کرمان به سرمایه گذاران حوزه گردشگری پیشنهاد کرد: باید بافت تاریخی و سنتی کرمان را در این بناها حفظ کرده و به دنبال ساخت هتل ها تاریخی خاص و با فضا و غذای خاص باشید زیرا هتل های مدرن در همه جای دنیا وجود دارد.

وی با بیان اینکه زیرساخت و مبلمان شهری کرمان باید در جاهایی متناسب با تاریخ کرمان باشد، اظهار کرد: باید گذری در کرمان وجود داشته باشد که همه تاریخ کهن کرمان را در آن برای گردشگران تداعی شود.

در ادامه بازدیدها زینی وند قدم به محدوده زرتشتیان کرمان به منظور بازدید از 5 خانه تاریخی در حال احیای این منطقه گذاشت که با دیدن این خانه ها سر ذوق آمد و گفت: حیف که از این بناهای تاریخی و زیبا به خوبی تا به امروز استفاده نشده است.

به گزارش بهترین نوا، از این 5 خانه 3 مورد آن به محل اقامتی، یک مورد آن به مکان پذیرایی و یکی نیز به نمایشگاه تبدیل خواهد شد.

استاندار کرمان با حضور در باغ سالار کلانتر از معماری 140 سال قبل دیار کریمان آشنا شد. باغ سالاری کلانتری مربوط به دوره قاجار است که در میدان بیرم آباد شهر کرمان واقع شده است که با همکاری متولی موقوفه باغ سالار کلانتر و شهرداری کرمان، عملیات بازسازی و احیای این بنای تاریخی از اوایل مردادماه سال گذشته آغاز و هم اکنون حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازدید استاندار کرمان از ظرفیتهای گردشگری شهر کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید استاندار کرمان از ظرفیتهای گردشگری شهر کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید