بایدن: مشروط به رفتار ایران به توافق هسته ای باز خواهم گشت

به گزارش بهترین نوا، معاون رئیس جمهور قبلی آمریکا می گوید در صورت رسیدن به کاخ سفید به توافق هسته ای با ایران باز خواهد گشت به شرطی که ابتدا ایران به تعهدات خود عمل کند.

بایدن: مشروط به رفتار ایران به توافق هسته ای باز خواهم گشت

به گزارش گروه بین الملل بهترین نوا، جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و از نامزدهای اصلی حزب دموکرات برای انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور طی یادداشتی در وب سایت فارن افرز کوشش کرد تا چارچوب و مشخصات سیاست خارجی خود را ترسیم کند.

بایدن در این یادداشت می نویسد: با هر معیاری نگاه کنیم اعتبار و نفوذ ایالات متحد در دنیا از زمان ترک کاخ سفید توسط رئیس جمهور باراک اوباما و من کاهش یافته است.

وی در ادامه با تشریح آسیب هایی که عملکرد سیاست خارجی ترامپ در حوزه های مختلف به وجود آورده، خاطر نشان می نماید اگر به ریاست جمهوری انتخاب گردد کوشش خواهد نمود تا اعتبار و صندلی آمریکا را بازگرداند.

در بخشی از این یادداشت بایدن به موضوع اشاعه و امنیت تسلیحات هسته ای بویژه موضوع توافق هسته ای ایران می پردازد.

معاون اول باراک اوباما می نویسد: درباره عدم اشاعه و امنیت هسته ای، ایالات متحده همزمان نمی تواند هم صدای معتبری باشد و هم توافق هایی را که مذاکره نموده، ترک کند. از ایران تا کره شمالی، روسیه و عربستان سعودی، ترامپ چشم انداز اشاعه هسته ای، رقابت جدید بر سر تسلیحات هسته ای و حتی از استفاده از تسلیحات هسته ای را بیشتر محتمل نموده است.

بایدن در ادامه خاطر نشان می نماید: به عنوان رئیس جمهور من تعهد خودمان را به کنترل تسلیحات برای دوره جدید احیا خواهم کرد. توافق تاریخی هسته ای ایران که دولت اوباما-بایدن مذاکره کرد مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شد. اما ترامپ عجولانه این توافق را کنار گذاشت که باعث شد ایران هم برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد و هم تحریک گردد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ادامه با تکرار اتهامات همیشگی مقامات آمریکایی علیه کشورمان، بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای را مشروط به رفتار ایران نموده و می نویسد: تهران باید به تعهدات خود در توافق بازگردد و اگر این کار انجام داد من دوباره توافق ملحق خواهم شد و از تعهد جدید خودمان برای دیپلماسی استفاده خواهم کرد تا با متحدان برای تقویت و گسترش این توافق کار کنیم و در همین حال، به موثری با سایر فعالیت های بی ثبات ساز ایران مقابله خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بایدن: مشروط به رفتار ایران به توافق هسته ای باز خواهم گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن: مشروط به رفتار ایران به توافق هسته ای باز خواهم گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید