بلیت تهران-استانبول چطور 20 میلیون تومان شد؟

به گزارش بهترین نوا، یکی از سفر های هوایی که بیشتر مورد توجه واقع می شود. پرواز تهران-استانبول است که با حاشیه های زیادی نیز همراه است.

بلیت تهران-استانبول چطور 20 میلیون تومان شد؟

به گزارش بهترین نوا، مسافرت های هوایی درست 8 ماهی است که با شیوع گسترده ویروس کرونا، به چالش و تعطیلی کشیده شده است. لغو و محدودیت های سفر به شهر ها و کشور های دنیا علاوه بر تاخیر در بسیاری از برنامه ها، منجر به ضرر و زیان مالی هم شده است.

ایران نیز بعد از اعمال محدودیت های سفر به مقاصد خارجی، به دنبال رعایت دستورالعمل های بهداشتی و انجام پرواز های ضروری به کشور های مختلف دنیاست. یکی از این سفر ها که بیشتر مورد توجه واقع می شود. پرواز تهران- استانبول بوده که با حاشیه های زیادی نیز همراه است. لغو پیاپی پرواز ها تا هزینه های نجومی پرواز به این کشور مسئله ای است که مسئولان این حوزه را هم سرگردان کرده است.

مسافران ترکیه یک ماه صبر کنند

حرمت الله رفیعی رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و دنیاگردی با بیان اینکه مسافرانی که در کشور ترکیه هستند با پیگیری های اجرا شده و انجام پرواز های فوق العاده به کشور بازگردانده می شوند، گفت: مسافران این جهت نگران نباشند چراکه شرکت های هواپیمایی اقدام به بازگرداندن آن ها می کنند.

او ادامه داد: خوشبختانه با توجه به آنکه پیش از این بلیت های این جهت به صورت چارتری فروخته شده است بنابراین برای بازگرداندن مسافران نرخ های نجومی وجود ندارد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و دنیاگردی با اشاره به اینکه متاسفانه در این بین بسیاری از مسافران به سرعت اقدام به خرید بلیت های متفرقه در جهت ترکیه کردند، گفت: به مردم پیشنهاد می کنیم که برای سفر به کشور ترکیه عجله نکنند چرا که هفت ماه در این مدت صبوری کرده اند، یک ماه دیگر هم تحمل کنند و فریب تبلیغات بیجا را نخورند.

رفیعی افزود: رسانه ای کردن این موضوع باعث شد که مسئولان رایزنی هایی با شرکت هوایی کشور ترکیه انجام دهند و جهت های پروازی این جهت را افزایش دهند تا قیمت ها شکسته شود.

سوء استفاده برخی شرکت های هواپیمایی بلیت ترکیه را 20 میلیونی کرد!

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و دنیاگردی بیان نمود: به نظر می رسد که بازهم برخی از شرکت های هواپیمایی سوء استفاده کرده و در یک هفته گذشته مجدداً قیمت های بلیت این جهت را از پنج میلیون تومان به 20 میلیون تومان افزایش داده اند که این موضوع به صورت غیرقانونی و خارج از عرف بود، ولی متاسفانه در این زمینه هیچ رسیدگی صورت نگرفت.

او اظهار کرد: طبق توافقی که اجرا شده بود 100 مجوز پروازی برای شرکت های هواپیمایی در این جهت ایجاد شده، اما متاسفانه این شرکت های هواپیمایی تعداد پرواز های خود را به 10 تا 20 پرواز در هفته کاهش دادند و همین موضوع باعث شده که قیمت های بلیت از 5 میلیون تومان به 20 میلیون تومان افزایش یابد.

رفیعی شرح داد: شرکت های هواپیمایی از حضور و استقبال مسافران در این جهت سوء استفاده می کنند و با کم کردن تعداد پرواز ها قیمت ها را افزایش می دهند.

وی همچنین به قیمت جهت های پروازی داخلی هم اشاره کرده و گفت: ما شاهد آن هستیم که شرکت های هواپیمایی تغییر رویه داده و به افزایش های بلیت دامن می زنند به طوری که کف نرخ قیمتی برای جهت ها مشخص می کنند، اما از آن طرف سقف قیمتی در نظر نمی گیرند.

او درباره بازگرداندن مبلغ قیمت بلیت پرواز های ترکیه هم گفت: 90درصد از شرکت های هواپیمایی خارجی تا به امروز سابقه خوبی برای بازگرداندن مبالغ بلیت ها ندارند و از آن طرف حدود 10 درصد از شرکت های هواپیمایی داخلی سابقه خوبی ندارند و هم اکنون برای قضاوت این موضوع که آیا این مبالغ بلیت هم مانند سایر پرواز ها بازگردانده نمی شود؟ زود است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و دنیاگردی شرح داد: امیدواریم هرچه سریعتر به این موضوع رسیدگی شود و سازمان هواپیمایی کشوری اقدامات و تمهیدات لازم را برای بازگرداندن مبالغ انجام دهد.

رفیعی با اشاره به اینکه در جریان کنسلی بلیت در این بازه زمانی تنها مسافران زیان دیدند و ما پیرو این موضوع هم خواستار تشکیل دادگاه ویژه ای برای رسیدگی به مسافران جهت تهران-ترکیه بودیم کهبا تشکیل پرونده، خوشبختانه تا به امروز دادستان تهران هم استقبال کرده است.

نباید به برقراری پرواز تهران-استانبول در 11 آبان امیدوار بود

رفیعی شرح داد: نباید امید چندانی برای برقراری پرواز ها در 11 آبان داشت چراکه تا به امروز کشور ترکیه وعده های مختلفی برای برقراری این پرواز ها داده است، اما هربار به بهانه های مختلف از جمله ویروس کرونا این وعده ها را زیر پا گذاشته است.

گفتنی است چندی پیش زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشور خاطرنشان کرد: با پیگیری سازمان هواپیمایی کشوری، پرواز ها به ترکیه توسط شرکت های هواپیمایی ایرانی و ترک از سر گرفته شده بود، اما با توجه به گسترش موج دوم ویروس کرونا در سراسر دنیا و در ایران و همچنین ترکیه، با صلاحدید وزارت بهداشت ترکیه این کشور تصمیم به تعلیق مجدد پرواز های مسافری و تجاری بین ایران و ترکیه گرفت.

او ادامه داد: بر این اساس از ساعت 30 دقیقه بامداد 13 مهر ماه تا 11 آبان ماه پرواز ها متوقف می شود. پرواز های ورودی به ترکیه باید خالی از مسافر بوده و شرکت های هواپیمایی ایرانی صرفا مجاز به حمل مسافر برای پرواز های بازگشتی از ترکیه به ایران برای هموطنانمان خواهند بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: برای بازگرداندن شهروندان ترکیه ای از ایران تنها شرکت های هواپیمایی ترک می توانند با تایید وزارت امور خارجه ترکیه به انجام این پرواز ها مبادرت کنند.

طبق گفته های مسئولان، حال باید منتظر ایفای تعهد طرف ترک بود دید آیا 11 آبان بازهم پرواز های ایران-ترکیه لغو خواهد شد؟

منبع: فرارو

به "بلیت تهران-استانبول چطور 20 میلیون تومان شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلیت تهران-استانبول چطور 20 میلیون تومان شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید