جزئیات وام 100 هزار میلیارد تومانی دولت برای جبران خسارت کرونا ، اوج و فرودهای نهایی واگذاری شرکت های دولتی در بورس

به گزارش بهترین نوا، خبرنگاران: وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه 15 درصد فراوری ناخالص داخلی کشور بر اثر کرونا ویروس متضرر شده است، گفت: دولت برای جبران خسارات ناشی از کرونا ویروس 100 هزار میلیارد تومان وام اختصاص داده است.

جزئیات وام 100 هزار میلیارد تومانی دولت برای جبران خسارت کرونا ، اوج و فرودهای نهایی واگذاری شرکت های دولتی در بورس

به گزارش بهترین نوا به نقل از خبرآنلاین، فرهاد دژپسند در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: از 100 هزار میلیارد تومانی که دولت برای جبران خسارات ناشی از کرونا ویروس اختصاص داد 75 هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات مستقیم ارائه و به زودی ابلاغ خواهد شد.

او ادامه داد: بخشی از این تسهیلات دولتی به صورت بیمه بیکاری تخصیص خواهد یافت و بخشی هم به شرکت های دانش بنیان جهت فراوریات کمک پزشکی و بهداشتی اختصاص می یابد و بخشی از آن هم به رسته بهداشت و درمان و عزیزان زحمتکش در بیمارستان ها و مراکز درمانی تحت عناوین گوناگون تزریق خواهد شد.

دژپسند از تأمین مالی بخش بودجه ای کمک های دولتی گفت و اضافه نمود: به محض ورود این مبلغ به خزانه، بلافاصله تخصیص ها انجام می پذیرد.

وی در مورد حال و هوای مالی سال 99 گفت: چند سال بود که رتبه مالی کشور منفی می شد، اما در سال 98 این فرایند متوقف و حرکت به سمت رتبه مثبت شروع شد. معتقدیم اگر اقدامات مالی سال قبل به سال جاری منعکس گردد سال 99 شرایط مالی بهتری خواهیم داشت.

دژپسند اضافه نمود: برای سال 99 اقدامات و گام هایی هم برای تشکیل دادگاه تجاری برداشته شد و امیدواریم این دادگاه برای تسهیل و تسریع در رسیدگی به امور مالی، دارایی و مالی به کمک اقتصاد کشور بیاید. ایجاد پنجره واحد فیزیکی و مجازی در حوزه اقتصاد از دیگر گام های مثبت به شمار می رود که البته موافقت ها شکل گرفته است و به دنبال فضای اجرای فیزیکی آن هستیم.

وزیر امور مالی و دارایی گفت: تسریع در انجام امور مالیاتی و مفاصاحساب ها به وسیله دفترخانه ها؛ دیگر اقدام مثبت ما به شمار می رود. بهبود رتبه در تجارت فرامرزی هم دیگر گام مؤثر و مثبت در فرایند تسهیل اوضاع مالی کشور است.

وی 30 درصد از رشد درآمد مالیاتی سال 98 را ناشی از تحولات فناورانه گفت و اضافه نمود: این یعنی هدف ما درست انتخاب شد، اما برای رسیدن به راستا هوشمندانه هنوز از رشد کافی برخوردار نیستیم.

اوج و فرودهای نهایی واگذاری شرکت های دولتی در بورس

وزیر امور مالی و دارایی گفت: بازار بورس شاهد عرضه های اولیه شرکت های دولتی خواهد بود.

فرهاد دژپسند اضافه نمود: امروز برای هر گونه تغییر و اصلاح و تحول در مقوله واگذاری شرکت ها و دارایی های دولتی اعم از شرکت و سهام دستمان باز است.

او ادامه داد: برای بهبود در فرایند واگذاری ها تصمیم گرفته شد تا از ساز و کار بورس و عرضه سهام یا ارائه در ETF استفاده گردد، زیرا عرضه و فروش در بورس از شفافیت کافی برخوردار است.

دژپسند توضیح داد: 9 شرکت در رسته های مالی (بانک ها و بیمه ای) و صنایع فلز و معدنی و پالایش و پخش از اولین موارد واگذاری ها در بورس خواهند بود.

او نحوه عرضه واگذاری اولیه شرکت ها در بورس را مبتنی بر روش اعلام کرد و اضافه نمود: برای واگذاری در بورس باید به صورت عرضه نقدی یا اقساط بلندمدت و یا فراگیر عرضه صورت بگیرد، اما تصمیم گرفتیم که عرضه ها به صورت فراگیر صورت پذیرد. در این روش عرضه ها در دو گروه صورت می پذیرد که هر گروه مشمول تخفیف 20 و 25 درصد خواهند بود. در حقیقت این تخفیف شامل خرید اولی ها خواهد شد.

دژپسند ادامه داد: سقف خرید برای هر فرد دو میلیون تومان خواهد بود، برای این نوع خرید تنها ارائه کد ملی کفایت می نماید.

وزیر امور مالی و دارایی در تعریف دومین روش عرضه گفت: شکل دوم عرضه ها به وسیله (Book Building) یا ثبت سفارش خواهد بود. در این روش واگذاری ها به صورت سبد سهام انجام می گردد. امیدواریم بتوانیم 15 اردیبهشت اولین فراخوان جهت عرضه را منتشر و اطلاع رسانی کنیم.

دژپسند با بیان اینکه هدف نخست از این اقدامات؛ انتقال مالکیت دارایی های دولتی است اضافه نمود: مردمی کردن اقتصاد کشور؛ هدف اصلی واگذاری هاست و برآورد ریالی ما از این واگذاری ها 30 هزار میلیارد تومان می باشد.

او اعلام کرد: عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس اگر تأییدی بر شاخص بازار نداشته باشد حتماً عمق بازار را زیاد خواهد نمود. در سالی که به جهش فراوری نام گرفته با اعمال عرضه های دولتی می توانیم جذابیت و گیرایی به وجود آمده در بازار سرمایه را حفظ و عمق بازار را بیشتر کنیم؛ با این اقدام گامی مؤثر در تأمین مالی اقتصاد کشور صورت می پذیرد.

دژپسند در مورد ابهامات بازار بورس و احتمال شاخص جهانی بازار گفت: طبق مطالعات انجام شده از سوی سازمان بورس، وجود حباب کلی در بورس تأیید نشده هرچند ممکن است حباب تک رشته ای وجود داشته باشد. نمی توان منکر شد که بعضی از بنگاه های مالی دارای حباب تک رشته ای در بورس هستند و به این دلیل توصیه می گردد که سهامداران برای ورود و ماندگاری در بازار سهام با مطالعه و مشورت وارد شوند.

منبع: اقتصادنیوز

به "جزئیات وام 100 هزار میلیارد تومانی دولت برای جبران خسارت کرونا ، اوج و فرودهای نهایی واگذاری شرکت های دولتی در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام 100 هزار میلیارد تومانی دولت برای جبران خسارت کرونا ، اوج و فرودهای نهایی واگذاری شرکت های دولتی در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید