خبرنگاران خراسان شمالی 310 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی جذب کرد

به گزارش بهترین نوا، بجنورد- خبرنگاران- رییس اداره فناوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با خرید 506 دستگاه تراکتور و ادوات کشاورزی در سال گذشته 310 میلیارد ریال تسهیلات در حوزه مکانیزاسیون جذب این استان شد.

خبرنگاران خراسان شمالی 310 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی جذب کرد

سیدمجید بهشتی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار بهترین نوا گفت: از این ادوات 201 دستگاه تراکتور، پنج دستگاه کمباین و 300 دستگاه سایر ماشین های کشاورزی بوده است.

وی با بیان اینکه با این میزان تسهیلات ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان 9 صدم اسب بخار در هکتار افزایش یافت، اضافه کرد: تسهیلات مکانیزاسیون در سال گذشته نسبت به سال 97، هشت درصد رشد داشت.

وی گفت: ضریب مکانیزاسیون استان در ابتدای سال 92 تنها 1.2 اسب بخار بود که اکنون به 1.89 اسب بخار رسیده است و از این نظر با میانگین کشور برابر هستیم.

بهشتی گفت: خراسان شمالی بیش از 60 هزار دستگاه ادوات و ماشین آلات در بخش های مختلف کشاورزی دارد که حدود 50 درصد این ناوگان فرسوده است.

وی اضافه کرد: از مجموع ماشین آلات بخش کشاورزی 13 هزار و 700 دستگاه تراکتور و هزار و 800 دستگاه کمباین است.

نبود طرح ویژه ای برای حذف ناوگان فرسوده کشاورزی

وی گفت: از سال 92 خط اعتباری ویژه ای برای خرید ادوات و ماشین آلات بخش کشاورزی اختصاص یافته است، اما طرح ویژه ای برای خارج کردن ناوگان فرسوده و اسقاط آن از بخش کشاورزی وجود ندارد.

رییس اداره فناوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه ناوگان فرسوده بخش کشاورزی باید اسقاط و از رده خارج گردد، اضافه کرد: هنوز بعضی ادوات و ماشین آلات بخش کشاورزی با عمری بالای 20 از چرخه فعالیت خارج نشده اند و بخشی از سوخت مصرفی این حوزه، علیرغم نداشتن کاربری مفید، به این دستگاه ها اختصاص می یابد.

بهشتی اضافه کرد: به طور متوسط برای هر 30 هکتار زمین یک تراکتور و برای هر 850 هکتار غله یک دستگاه کمباین در استان وجود دارد.

خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار کشتزار است و بیش از 80 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می نمایند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران خراسان شمالی 310 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی جذب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خراسان شمالی 310 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی جذب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید