ساخت 1300 واحد طرح اقدام ملی در شهرهای زیر 100 هزار نفر یزد

به گزارش بهترین نوا، خبرنگاران/یزد مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد با بیان این که متولی طرح اقدام ملی مسکن برای شهرهای زیر 100 هزار نفر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است، ابراز امیدواری کرد که در سال جاری پس از فراهم شدن بسترهای اجرایی بالغ بر 1300 واحد در شهرهای استان شروع به ساخت شود.

ساخت 1300 واحد طرح اقدام ملی در شهرهای زیر 100 هزار نفر یزد

علیرضا قربانیان با اشاره به فعالیت های اجرا شده در حوزه معاونت عمران روستایی استان یزد گفت: در سال گذشته برای 25 روستای استان طرح هادی روستایی که به عبارتی همان شناسنامه روستاست، تهیه و در 108 روستای استان طرح هادی اجرایی شده یا در حال اجرا شدن است که بیشتر این فعالیت های اجرایی در سطح روستاها شامل محوطه سازی، جدول گذاری، زیرسازی و آسفالت بوده است.

وی همچنین از واگذاری بالغ بر 1500 قطعه زمین به روستائیان استان جهت ساخت مسکن خبر داد و اضافه کرد: در سال گذشته بیش از 1400 جلد سند مالکیت روستایی و شهری (شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت) با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک استان صادر شده که این اسناد کمک شایانی در اخذ تسهیلات و اثبات مالکیت متقاضیان به همراه دارد.

قربانیان از اختصاص 20 هزار تن قیر از محل اعتبارات بند (ه) تبصره یک قانون بودجه کل کشور جهت آسفالت معابر روستایی در استان خبر داد و اظهار کرد: به همین دلیل و با برنامه ریزی های اجرا شده، معابر اصلی روستاهای دارای طرح هادی آسفالت شد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان یزد در حوزه معاونت بازسازی و مسکن روستایی با اشاره به این که طبق قانون برنامه ششم توسعه باید سالانه 200 هزار مسکن روستایی در سطح کشور مقاوم سازی شود، اضافه کرد: در استان یزد حدود 47 هزار واحد مسکونی روستایی وجود دارد که طبق آمار از زمان شروع طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی از سال 84 تا به امروز تعداد 27 هزار هزار نفر از این تسهیلات جهت بهسازی و نوسازی واحدها استفاده کرده اند که معادل نیمی از موجودی مسکن روستایی استان است.

وی با اشاره به افزایش مبلغ تسهیلات به 40 میلیون تومان به صورت قرض الحسنه و بازپرداخت 15 ساله و کامزد پنج درصد که در اختیار روستاییان جهت ایجاد بنای جدید قرار داده شده است، بیان نمود: بر ساخت و سازهای روستایی، 136 طراح و ناظر در قالب تشکیلات نظام فنی روستایی جهت نظارت بر ساخت و سازهای روستایی فعالیت می کنند.

مدیر کل بنیاد مسکن استان یزد از دیگر فعالیت های معاونت بازسازی و مسکن روستایی در سال گذشته را اعطای بالغ بر 250 فقره تسهیلات قرض الحسنه جهت تعمیر منازل و ساخت حمام روستایی، بازسازی و نوسازی واحدهای بوم گردی و اصلاح الگوی مصرف انرژی در ساختمان (تسهیلات از 2 تا 20 میلیون تومان) و همچنین اعطای بالغ بر 20 فقره کمک بلاعوض جهت ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی روستایی به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی(سقف تسهیلات تا 25 میلیون) اشاره کرد.

وی در تشریح عملکرد بنیاد مسکن در حوزه مسکن شهری نیز گفت: در سال گذشته تعداد بالغ بر 170 واحد مسکونی در قالب طرح های ویلایی و آپارتمانی در بیشتر شهرستان های استان در حال ساخت است و به متقاضیان فاقد مسکن واگذار می شود.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با بیان این که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی متولی طرح اقدام ملی مسکن برای شهر های زیر 100 هزار نفر است، اظهار کرد: تأمین زمین طرح اقدام ملی مسکن در شهرستانهای استان یزد نیز بر عهده اداره راه و شهرسازی است و امید است که بتوانیم در سال جدید بالغ بر 1300 واحد را در شهرستان های استان به جز شهر یزد پس از فراهم شدن بسترهای اجرایی شروع به ساخت کنیم.

وی در تشریح اقدامات این بنیاد در جریان سیل های اخیر در استان های لرستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: امور اجرایی و ماشین آلات عمرانی بنیاد مسکن استان در بحث پشتیبانی از ستادهای مشخص مناطق سیل زده با انجام اقدامات آواربرداری ، مخروط ریزی ، ایجاد سدهای خاکی جهت جلوگیری از ورود سیل و حمل مصالح توانست فرایند خدمت رسانی به این مناطق را تسریع کند.

به گزارش بهترین نوا و به نقل از روابط عمومی بنیاد مسکن استان یزد، قربانیان در پایان ابراز امیدواری کرد که این نهاد در تاسی به فرمایش رهبر معظم انقلاب در سال جدید، اهتمام خود را به کار ببندد تا گام های موثری را در تحقق شعار سال در حوزه خدمات رسانی به روستائیان و متقاضیان فاقد مسکن بردارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ساخت 1300 واحد طرح اقدام ملی در شهرهای زیر 100 هزار نفر یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت 1300 واحد طرح اقدام ملی در شهرهای زیر 100 هزار نفر یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید