شناسایی سخت پوستی که پلاستیک را به نانو پلاستیک تبدیل می کند

به گزارش بهترین نوا به نقل از نیواطلس، پلاستیک های رهاشده در دریاها به علت برخورد با امواج و جریان های دریایی و نیز نور به تدریج خرد و قطعه قطعه می شوند. در همین حال دستگاه گوارش برخی آبزیان و از جمله سخت پوستان کوچک نیز می تواند قطعات ریز پلاستیکی را به ذرات نانو پلاستیکی مبدل کند. نکته جالب این است که کل این فرایند چهار روز به طول می انجامد.

شناسایی سخت پوستی که پلاستیک را به نانو پلاستیک تبدیل می کند

امواج آب و اشعه ماورا بنفش می توانند قطعات پلاستیکی را به ابعادی کوچک تر از 5 میلی متر مبدل کنند. اما پژوهشگران ایرلندی در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که دستگاه گوارش سخت پوستی به نام Gammarus duebeni می تواند حتی پلاستیک های دو سانتیمتری را به قطعات بسیار ریز در ابعاد نانو مبدل کند.

بررسی بدن این جاندار در آزمایشگاه و در زیر نور فلورسنت نشان داد که آنها 66 درصد از قطعات پلاستیکی بلعیده شده را به ابعاد نانو در می آورند و هر یک از این تکه پلاستیک ها در نهایت کمتر از یک میکرومتر طول دارند.

محققان می گویند این کشف علمی زمینه را برای یافتن روش هایی جدید به منظور مقابله با آلودگی دریاها و نیز افزایش تلفات آبزیان و برخی پرندگان به علت بلعیدن قطعات پلاستیکی فراهم می کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شناسایی سخت پوستی که پلاستیک را به نانو پلاستیک تبدیل می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی سخت پوستی که پلاستیک را به نانو پلاستیک تبدیل می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید