قیام 15 خرداد تفکر اصیل اسلام را به جامعه تزریق کرد

به گزارش بهترین نوا، خبرنگاران/خراسان جنوبی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی از افزایش آگاهی و تفکر انقلابی مردم به خصوص راهیابی مبانی اصیل اسلامی در محافل علمی و دانشگاهی و روشنفکری کشور به عنوان یکی از اثرات قیام 15 خرداد نام برد.

قیام 15 خرداد تفکر اصیل اسلام را به جامعه تزریق کرد

مصطفی نخعی در گفت وگو با بهترین نوا اظهار کرد: قیام 15 خرداد یک حرکت خودجوش و مردمی بود، به این معنا که شرکت افراد فارغ از تحصیلات، شغل یا هر وابستگی گروهی و به طور خلاصه متعلق به قشر خاصی مانند روحانیون نبود.

وی اضافه کرد: این حرکت بدون برنامه ریزی قبلی و صرفاً در حمایت از اسلام و رهبری امام شکل گرفت و از تمام قشرهای مردم در آن حضور داشتند.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: اثر قیام 15 خرداد 42 در طول 15سال که باعث شکل گیری انقلاب 57 شد، بر سه محور پایدار است.

نخعی با اشاره به افشای چهره واقعی و استبدادی رژیم شاه و شخص شاه و دست نشاندگان او، اضافه کرد: بسیاری از عناصر انقلابی قبل از قیام 15 خرداد، دید منفی زیادی به شاه نداشتند، اما نحوه برخورد وحشیانه با مردم و تجاوز به حریم روحانیت در جریان واقعه 15 خرداد ریاکاری آنان را برملا و ماهیت ضد دینی او را کاملا آشکار کرد.

وی از افزایش آگاهی و تفکر انقلابی مردم به خصوص راهیابی مبانی اصیل اسلامی در محافل علمی و دانشگاهی و روشنفکری کشور به عنوان محور دوم نام برد و گفت: به این ترتیب بود که بسیاری از فعالیت ها و مبارزات و اعتراض ها به حکومت، بعد از 15 خرداد 42 ماهیت اسلامی و برمبنای اصول و مبانی اسلام ناب محمدی شکل گرفت.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: اسلامی که قبل از این قیام معرفی می شد و مردم می شناختند، اسلام باب میل استکبار و انگلیسی ها بود، یعنی اسلامی که بیشتر جنبه شخصی داشت تا اجتماعی و سیاسی، اسلامی که تحجر و خرافات در آن موج می زد.

نخعی گفت: یکی دیگر از اثرات این قیام، موضوع یافتن روحانیت و به طور ویژه امام خمینی(ره) به عنوان یک رهبر شجاع، مرجع بی بدیل و مدیری توانمند در مبارزه علیه رژیم بود که قطعا اگر این اتفاق رخ نمی داد به هیچ وجه شاهد حصول نتیجه فعالیت های انقلابی بعد از قیام و نهایتا پیروزی انقلاب اسلامی نبودیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قیام 15 خرداد تفکر اصیل اسلام را به جامعه تزریق کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیام 15 خرداد تفکر اصیل اسلام را به جامعه تزریق کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید