هشدار ؛ کاهش ذخایر خونی درتهران؛ به همه گروه های خونی نیاز است

به گزارش بهترین نوا، تهران (پانا) - مدیرکل انتقال خون استان تهران با هشدار درخصوص کاهش ذخایر خونی در استان تهران گفت در سالیان گذشته دو علت سرما و آلودگی هوا موجب کاهش مراجعه اهداکنندگان بود که امسال کرونا هم مزید بر علت شده است.

هشدار ؛ کاهش ذخایر خونی درتهران؛ به همه گروه های خونی نیاز است

دکتر محمدرضا مهدی زاده در گفت وگو با پانا درباره شرایط فعلی ذخایر خونی در استان تهران اظهار کرد: از زمانی که اپیدمی در استان تهران و همچنین کشور در اسفندماه سال گذشته شروع شد، شاهد اُفت در مراجعه و در اهدای خون بودیم که دارای فراز و نشیب بود و میزان مراجعه گاهی اوقات به 30 تا 35 درصد می رسید و گاهی اوقات به 5 تا 10 درصد می رسید اما به طور متوسط در هشت و ماه نیمی که از شروع کرونا گذشته است به طور متوسط 20 تا 25 درصد کاهش مراجعه و کاهش اهدای خون داشتیم که در ذخایر خونی تاثیر گذاشته است.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه اکنون ذخایر خونی در استان حدود 5.2 دهم شده است، گفت: ذخایر خونی حدود پنج و نیم روز است که به مرور پایین می آید و اگر این وضع ادامه پیدا کند ذخیره خونی کاهش پیدا می کند و می تواند خطرناک شود. هنوز شرایط زیاد خطرناک و بحرانی نیست و وجود ذخایر تا پنج روز قابل قبول است اما با این روندی که پیدا می کند، می تواند خطرناک و هشدار دهنده باشد.

وی با اشاره به کاهش مراجعه و اهدای خون در استان تهران گفت: برای اینکه در استان تهران بتوانیم خون 160 مرکز درمانی را تامین کنیم، روزانه 1200 واحد خون نیاز است که اکنون به طور متوسط 800 تا 850 واحد خون است و تداوم این مساله می تواند خطرناک باشد و ما را با بحران روبرو کند.

مهدی زاده با تاکید بر اینکه نیاز به خون نیازی دائمی است، اظهار داشت: نیاز به خون مربوط به فصل خاصی نیست چون یکسری مصرف کننده دائمی خون از جمله بیماران تالاسمی، هموفیلی، بیماران سرطانی، مجروحان سوانح و حوادث و اعمال مختلف جراحی را داریم که به خون نیاز دارند و این مساله موجب شده تا مصرف خون یک نیاز دائمی باشد. از طرفی یکسری فرآورده های خونی از جمله پلاکت خون، مدت زمان سه روزه دارد و بعد از سه روز قابل استفاده نیست که می طلبد مردم با مراجعه به مراکز اهدای خون، ما را یاری دهند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران همچنین این اطمینان خاطر را به مردم داد که همه مسایل بهداشتی و ایمنی در مراکز اهدای خون طبق دستورالعمل ها رعایت می شود.

وی ادامه داد: از زمانی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرد و حتی قبل از آن که در کشور چین شیوع پیدا کرده بود، پیش بینی کردیم سازمان انتقال خون دستورالعمل های مربوطه را تدوین و در کل کشور توزیع شد. طبق این دستورالعمل حفاطت از اهداکننده خون و پرسنل ضروری است و تمام استانداردها در سطح بالا رعایت می شود. همچنین تمام مراکز انتقال خون در استان به طور مرتب ضد عفونی می شود و مسایل بهداشتی و ایمنی رعایت می شود.

مهدی زاده اظهار داشت: همچنین مراکز انتقال خون فعال تر شده است. پیش تر در روزهای تعطیل یک مرکز فعال بود و اکنون 4 مرکز فعال است و مردم می توانند آدرس این مراکز را از سایت اهدای خون استان تهران پیدا کنند. ضمن اینکه سامانه نوبت دهی هم فعال شده است و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت اداره کل اهدای خون استان تهران، ساعت و روزی که می خواهند مراجعه کنند را انتخاب کنند و با کمترین اتلاف وقت بتوانند خون خود را اهدا کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به فراخوان اهدای خون و میزان مراجعه در روزهای اخیر نیز گفت: به طور معمول وقتی به سمت ماه های سرد سال می رویم و با آلودگی هوا، میزان مراجعه کاهش می یابد و در سالیان گذشته دو علت سرما و آلودگی هوا موجب کاهش مراجعه اهداکنندگان بود که امسال کرونا هم مزید بر علت شده است. هر چند تبلیغات وسیعی در روزهای اخیر انجام شد اما شاهد مراجعه بیشتری نبوده ایم. امیدواریم مردم هشدارها را جدی بگیرند و برای اهدای خون خود به مراکز مراجعه کنند.

وی همچنین درباره بیشترین گروه های خونی نیازمند اهدا گفت: در حالت عادی چون گروه های خونی منفی، کمیاب تر هستند نیاز به گروه های منفی به ویژه 0 منفی بیشتر است اما در این روزها به همه گروه های خونی نیاز داریم و از مردم می خواهیم که خون خود را اهدا کنند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "هشدار ؛ کاهش ذخایر خونی درتهران؛ به همه گروه های خونی نیاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ؛ کاهش ذخایر خونی درتهران؛ به همه گروه های خونی نیاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید