هنرمندی که بخاطر کرونا از مراسم تجلیلش گذشت!

به گزارش بهترین نوا، حمید منوچهری ـ گوینده پیشکسوت رادیو ـ 60 سال از عمرش را در رادیو گذرانده است. او از افرادی چون مهران مدیری، فرهاد اصلانی و دانیال حکیمی به عنوان شاگردان خود در سالهای دور رادیو نام می برد و می گوید، از عملکرد هنری همه آنها راضی است.

هنرمندی که بخاطر کرونا از مراسم تجلیلش گذشت!

حمید منوچهری ـ گوینده رادیو و دوبلور پیشکسوت ـ در گفت وگویی با بهترین نوا با یادآوری خاطراتش از 60 سال حضور در رادیو، می گوید: هنوز هم میدان ارگ برایم خانه اول است.

او ادامه می دهد: خانواده نازنینی دارم اما بیشتر عمرم را در میدان ارگ گذرانده ام. یاد گرفتم چیزی را که آموختم آموزش دهم. افرادی مثل مهران مدیری، فرهاد اصلانی، دانیال حکیمی، علی عمرانی پسران خودم امیر و وحید منوچهری و دیگر عزیرانی که در کنار هم بودیم از شاگردانم بودند و کارشان را از رادیو آغاز کردند. از اغلب آن ها راضی هستم و در جای مناسب خودشان قرار گرفته اند.

منوچهری با بیان اینکه در حال حاضر به خاطر بیماری کرونا هر از گاهی به رادیو می رود، در این زمینه شرح می دهد: کار سخت شده است اما دوبلاژ راحت تر است؛ در دوبله هر نفر تنها می رود صداگذاری می نماید و خارج می گردد اما در رادیو دو استودیو هست که پر رفت وآمد هست. به هر حال سختی دارد.

او اضافه می نماید: اگر این بیماری نبود قطعا بیشتر فعالیت داشتم و الان فقط کارهای واجب را انجام می دهیم. احتمال بیماری هست اما ان شاءالله درست می گردد و برای جوان ها بهتر خواهد شد. زندگی برای جوان هاست. این بیماری تمامی مشاغل در تمام جهان را تحت الشعاع قرار داده است.

این گوینده قدیمی درباره جوانانی که وارد حرفه گویندگی می شوند هم می گوید: یک جوان وقتی تمام زندگی اش را می گذارد و برای کار در رادیو می آید باید آتیه ای داشته باشد اما الان متاسفانه برای این جوانان آینده نگری نمی گردد اما با تمام این حرف ها این جوانانی که می مانند بسیار لطف می نمایند.

منوچهری که چندی پیش در شبکه مستند از او تجلیل شده و از پوستر مستند 78 سالگی اش رونمایی شد، درباره این مستند اظهار می نماید: به طور معمول مستندهای اینچنینی را در سالن ابن سینا رونمایی می کردند و مراسمی را برگزار می کردند اما وقتی به من گفتند، گفتم هر گز این کار را نمی کنم، چراکه اگر خدایی نکرده یک نفر بیمار گردد، من هرگز خودم را نمی بخشم. سالن ابن سینا زیاد سالن بزرگی نیست و سرپوشیده است. خواهش کردم تا رونمایی را کنار بگذارند و اگر قرار است لوحی را لطف نمایند به من بدهند، من می آیم دفتر مدیر شبکه مستند و در همان جلسه خصوصی مراسم انجام گردد که انجام شد. به هر جهت باید ملاحظه کنیم معین نیست کرونا تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

او می افزاید: آقای توکلی تهیه نماینده و کارگردان این کار هستند. می خواستند برای ساخت مستندها فقط از بچه های دوبله استفاده گردد اما من در صحبتی که با ایشان و مدیر وقت شبکه مستند داشتم، گفتم که ما از استادان و بزرگانمان و کسانی که الفبای کار را با تمام بزرگی شان به ما یاد دادند هیچی نداریم مگر نقل قولی از زبان دیگران که آن هم اگر باشد و اگر گفته باشند. کمتر دیده ام که درباره گذشتگان صحبت گردد اما خودم اگر بخواهم صحبت کنم از بزرگان هم صحبت می کنم چون به هر حال در کنار مطالعات، الفبای کار را از آن ها یاد گرفتم. از بزرگانی مثل نصرت الله محتشم، جناب سارنگ خدابیامرز، جناب عزت الله خان مقبلی، امیرفضلی و بهمنیار و دیگر بزرگان. آن ها با تمام وجودشان کار را به ما یاد دادند و ماهم سعی کردیم آموخته هایمان را به بچه ها یاد بدهیم. از گذشته چیزی نمانده به جز یک اسم و چند عکس. چیز مکتوب یا فیلمی از آن ها نیست و خیلی کم است. من از ایشان خواهش کردم تمام عزیزانی که دست اندرکاران هنر هستند درباره شان صحبت گردد تا برای آیندگان بماند.

منوچهری درباره زمان انتشار مستندش هم گفت: فکر می کنم پس از ایام عزاداری این مستند منتشر گردد شاید هم در همین زمان. این مستند هم دوبله و هم رادیو را شامل می گردد. به خصوص رادیو که من بیشتر دوستش دارم. ان شاءالله مورد توجه عزیزان بیننده که مردم دوست داشتنی و نازنین ما هستند و آنچه داریم از آن هاست قرار بگیرد. من در طول این سال ها هر چه از مردم دیدم لطف بوده است و این برایم نهایت سعادت مندی است.

این هنرمند باسابقه در خاتمه به جوانان توصیه می نماید مطالعه نمایند و ادامه می دهد: من معمولا اگر روز بعد کار نداشته باشم تا یک و نیم ـ دو شب مشغول مطالعه هستم. تنها چیزی که به ما خیلی چیزها را می دهد و هیچی چیز از ما نمی گیرد کتاب است. متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما تاسف بار است. گرانی و خیلی مسائل دیگر دست به دست هم داده تا این طور گردد. بیشتر کتاب هایم را دارم تکرار می کنم و این تکرار بسیار مفید است. اگر کتاب جدید خوبی هم معرفی گردد مطالعه می کنم. بهترین کاری که جوان ها می توانند انجام دهند مطالعه است و مطالعه و مطالعه.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هنرمندی که بخاطر کرونا از مراسم تجلیلش گذشت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمندی که بخاطر کرونا از مراسم تجلیلش گذشت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید