پیش بینی بازار بورس در هفته های آینده؛ بورس رونق می گیرد؟

به گزارش بهترین نوا، بازار بورس با شروع این هفته روندی صعودی شروع کرد و سبزپوش شد با چنین روندی بیشتر کارشناسان بازار سرمایه، آینده بازار در هفته پیش رو و هفته های آینده را مثبت پیش بینی می نمایند.

پیش بینی بازار بورس در هفته های آینده؛ بورس رونق می گیرد؟

دورنمای بازار تا انتها سال، مثبت خواهد بود

همایون دارابی کارشناس بازار بورس و سرمایه در تبادل نظر با بهترین نوا در این باره گفت: قیمت ها در بیشتر نماد ها افت نموده است، ولی همچنان یک سری از نماد ها در بازار وجود دارند که به خاطر تله حجم مبنا قیمت های خود را اصلاح نکردند.

وی اضافه نمود: آن دسته از نماد هایی که اصلاح قیمتی را در دو ماه گذشته انجام دادند در حال حاضر در معرض خرید و مورد توجه بازار هستند. اگر بازار بتواند شاهد حل بعضی مسایل بنیادی اقتصاد همچون کاهش نرخ سود بین بانکی، انتها قیمت گذاری دستوری و یافتن راهی برای شفاف کردن صورت های اقتصادی در بخش پالایشگاه ها باشد، می تواند رشد پایداری را داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان نمود: اقتصاد ایران، اقتصاد پرپتانسیلی است که می تواند رشد کند. در صحنه سیاسی هم با روی کارآمدن بایدن تنش های سیاسی ما کاهش می یابد که همین می تواند خبر های خوبی به ویژه برای شرکت های صادرات محور ما به همراه داشته باشد.

دارابی ادامه داد: با توجه به رکود عیان شده در بازار های ارز، سکه، خودرو، املاک و مستقلات، دورنمای بازار تا انتها سال، مثبت خواهد بود. در کوتاه مدت هم این مسئله به دو عامل برمی گردد. اول چه زمانی بتوانیم آن نماد های درون تله حجم مبنا را متعادل کنیم و دوم اینکه چه زمانی بتوانیم شاهد تحقق سه انتظارمان از اقتصاد کلان باشیم که شامل کاهش نرخ سود بین بانکی، انتها دستوری قیمت گذاری ها و همچنین شفافیت سازی صورت های اقتصادی است. این می تواند شدت و دامنه بازگشت بازار را در کوتاه مدت تقویت کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه سیگنالی برای خروج از بحران می بینید، گفت: بحرانی وجود ندارد. در بازار سرمایه آنچه مهم است قیمت است. قیمت ها بالا می رود و ممکن است شما تحت شرایطی فروشنده باشید و باز قیمت ها پایین بیاید و شما خریدار باشید. افراد بر اساس قیمت ها تصمیم می گیرند و مسئله خاصی ندارند.

او درباره پیش بینی درباره سقف افزایشی بازار اضافه نمود: نمی توان درباره سقف افزایشی بازار پیش بینی کرد. در این باره توپ در زمین دولت است و به تصمیماتی که او می گیرد خیلی ربط دارد. اگر بتواند آن سه تصمیم مهم یعنی کاهش نرخ سود بین بانکی، انتها قیمت گذاری دستوری مثل قیمت گذاری خودرو و شفاف سازی صورت های اقتصادی پالایشگاه ها و بخش نفت را انجام دهد می تواند رشد در بازار ایجاد کند.

حجم معاملات و فرایند قیمت نشان از برگشت بازار دارد

محمد حسن نژاد دیگر کارشناس بازار سرمایه و بورس نیز در تبادل نظر با بهترین نوا در این باره اظهار کرد:حجم معاملات و فرایند قیمت نشان می دهد دیگر بازار برگشته است و کف قیمت ها را زده است. ان شاءالله با این وضع و اوضاع هم بهتر خواهد شد.

او اضافه نمود: حجم معاملات خیلی بالاست. همین نشان می دهد شاید بازار رشد خیلی زیادی را نداشته باشد، اما ریزش هم نخواهد داشت. بازار بورس مسلما تا آخر سال نسبت به الان خیلی رشد خواهد داشت. البته این فرایند به صورت یکسان و دائمی تا انتها سال بالا نخواهد بود و گاهی هم ممکن است پایین بیاید.

این کارشناس بازار سرمایه درباره پیش بینی خود از سقف افزایشی بازار اضافه نمود: نمی توان عدد گفت. هر روز برای بازار یک روز جدید است. تنشی که در آمریکا هست و تاثیری که روی دلار و قیمت نفت می گذارد، اینکه دولتی که در ژانویه در آمریکا سرکار خواهد آمد بخواهد به برجام برگردد یا برنگردد هر کدام از این ها تاثیر خود را بر بازار خوهد گذاشت، اما پیش بینی من نسبت به بازار مثبت است.

تا آخر سال، شاخص به 2 میلیون و 500 هزار واحد خواهد رسید

مصطفی صفاری از کارشناسان بازار سرمایه نیز در تبادل نظر با بهترین نوا در این باره گفت: بازار بورس واقعا مثبت است. چون ریسک سیستماتیک درباره انتخابات آمریکا حل شده و جو بایدن آمده است که برنامه اش هم همراهی با دولت مستقر در ایران است. از آن طرف نرخ بهره بین بانکی که پیش از این بالا رفته بود در حال پایین آمدن است و بانک مرکزی قصد افزایش نرخ سود را ندارد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر عملکرد سودآوری شرکت ها اهمیت دارد که فرایند های آن نیز به خصوص درباره شرکت های صادراتی به نظر من مثبت است. مجموع این ها موجب می گردد تا بازار مثبت باشد.

صفاری اظهار کرد: بازار رو به رشد است البته این رشد به صورت شتابان نیست، اما با شیب ملایم، شاخص مثبت خواهد شد. پارسال هم بازار از نیمه دوم آبان مثبت شد.

وی درباره احتمال بازگشت حقیقی ها به بازار عنوان نمود: کافی است بازار 10 روز مثبت باشد آنوقت حقیقی ها هم به بازار برمی گردند اگر فقط حقوقی ها صف فروش تشکیل بدهند. لااقل باید ناظر نقش نظارتی خود را درست در بازار ایفا نماید تا اعتماد به بازار برگردد. چون در بازار های دیگر طلا، دلار، خودرو و مسکن هم خبری نیست و تنها بازار سهام فعلا هست.

او همچنین درباره سیگنال های مثبت بازار اضافه نمود: بازگردان ها خوب است و همین نقدشوندگی را بالا می برد. مشکل الان نقدشوندگی بازار است. اگر این حل گردد هم شاخص و هم فرایند ها مثبت است و تا انتهای سال هم آن را مثبت می بینم.

وی در خصوص پیش بینی خود از سقف افزایشی بازار گفت: در صورتی که شوک سیاسی اتفاق نیفتد تا آخر سال، شاخص به 2 میلیون و 500 هزار واحد خواهد رسید.

صفاری درباره سقف مقاومتی بازار هم اضافه نمود: سقف مقاومتی آهسته تر پیش می رود. در صورت باز شدن سریع سهم های بسته فرایند بازار مثبت خواهد بود. متاسفانه حقوقی ها در منفی شدن سقف مقاومتی نقش داشتند، اما فراوری فروش ها می آیند این ها همه فرایند های مثبتی است.

منبع: فرارو

به "پیش بینی بازار بورس در هفته های آینده؛ بورس رونق می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بازار بورس در هفته های آینده؛ بورس رونق می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید