چرا هتل ها نقاهتگاه بیماران کرونایی نشدند؟

به گزارش بهترین نوا، رییس جامعه هتلداران ایران گفت: هتل ها برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا موافقت مشروط دارند.

چرا هتل ها نقاهتگاه بیماران کرونایی نشدند؟

به گزارش بهترین نوا، استفاده از هتل ها به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونا، پیشنهادی بود که نخستین بار سعید نمکی، وزیر بهداشت، اسفندماه سال 98 همزمان با همه گیری ویروس کرونا، مطرح نمود. همان موقع، ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ اصل ماجرا را این گونه توضیح داد: این ایده با هدف یاری به فعالان گردشگری مطرح شده است. وزارت بهداشت پس از آن که در جریان مسائل اقتصادی تاسیسات گردشگری نهاده شد، اعلام آمادگی کرد با فضاهایی مثل هتل ها قرارداد ببندند تا از امکانات آن ها برای نگهداری شفایافتگان ویروس کرونا پیش از رفتن به خانه، استفاده نمایند. این بیماران بعد از ترخیص نباید بلافاصله به خانه برگردند و به فضاهای بینابینی برای گذراندن دوران نقاهت احتیاج دارند.

معاون گردشگری گفته بود که این طرح داوطلبانه و غیراجباری است. در همان دوره، تعدادی از هتل ها نیز دواطلبانه به مشارکت گرفته شدند، مثلا برای دانشجویان ایرانی که از چین به تهران برگردانده شدند. در چین هم از تعدادی هتل به عنوان نقاهتگاه استفاده می گردد، به ویژه برای مسافران از خارج برگشته که طبق قوانین این کشور ملزم به گذارندن 14 روز در هتل هایی هستند که دولت چین تایید و مشخص نموده است. در این هتل ها هیچ مسافر دیگری پذیرفته نمی گردد.

تبدیل هتل به نقاهتگاه در کشورهای دیگر هم رخ داده است. حالا که در ایران شمار مبتلایان کووید- 19 افزایش یافته و بیم سرایت این ویروس در بین اعضای خانواده بیشتر شده است، مسعود مردانی ـ عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ـ یک بار دیگر این موضوع را مطرح نموده و گفته که بسیاری از هتل ها می توانند نقاهتگاه مناسبی برای بیماران کرونایی باشند، به شرطی که دولت در این امر یاری کند، زیرا مخارج زیادی دارد.

هتل ها که با بسته شدن مرزها و رکود سفر، روزهای خلوت و تعطیل را سپری می نمایند اما مواضع دوگانه ای نسبت به این پیشنهاد دارند. جمشید حمزه زاده ـ رییس جامعه هتلداران ایران ـ درباره موضع کلی هتل ها نسبت به پیشنهادی که از 9 ماه پیش مطرح شده است و همچنان درباره آن صحبت می گردد، به بهترین نوا گفت: هتلداران مخالف این پیشنهاد نیستند اما موافقت مشروط دارند.

او با تاکید بر ضرورت اجرای این طرح به صورت داوطلبانه و غیراجباری، اظهار کرد: چنان که به هر دلیل کشور به مشارکت هتل ها احتیاج داشته باشد ما همراهی می کنیم. رعایت پروتکل های بهداشتی هم در راستای سلامت مردم بوده است. ولی نظر ما این است که نباید شرایط به گونه ای باشد که بیماران کرونا در هر هتلی پذیرفته شوند. اگر هتلی علاقه مند بود و آمادگی پذیرش این بیماران را داشت می تواند مشارکت کند. کما این که در گذشته هم این همکاری و مشارکت وجود داشته است. زمانی که ویروس کرونا به ایران سرایت کرد، تعدادی از هتل ها محل نگهداری مسافران خارجی بودند که امکان خروج از کشور را نداشتند.

حمزه زاده اضافه نمود: پیشنهاد دیگر ما این است که در این طرح، نخست از هتل های دولتی که در همه استان ها شعبه دارند و تعدادشان هم قابل توجه است، به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی استفاده گردد.

رییس جامعه هتلداران ایران شرط دیگر را تقبل هزینه استفاده از هتل ها به عنوان نقاهتگاه از سوی وزارت بهداشت و یا دولت ذکر کرد و گفت: مطمئنا تعدادی از هتل ها آمادگی مشارکت در تبدیل به نقاهتگاه موقت بیماران کرونا را دارند اما مشروط به آن که چنین شرایطی تامین گردد. ما آمادگی داریم فهرست هتل های داوطلب و علاقه مند را به وزارت بهداشت ارائه کنیم.

حمزه زاده در پاسخ به این پرسش که با توجه به مطرح شدن این موضوع از اسفندماه سال گذشته آیا وزارت بهداشت مذاکراتی با هتلداران و یا متولی گردشگری برای استفاده از این ظرفیت داشته است؟ گفت: وزارت بهداشت این موضوع را در مصاحبه ها و با رسانه ها مطرح نموده و ظاهرا در حد پیشنهاد بوده و تا کنون اقدامی برای مذاکره نشده است. همچنین از سوی ستاد کرونا شاهد پیگیری جدی نبوده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا هتل ها نقاهتگاه بیماران کرونایی نشدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هتل ها نقاهتگاه بیماران کرونایی نشدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید