چگونگی نام گذاری ویروس ها، از ایدز تا کرونا

به گزارش بهترین نوا، براساس مشاهدات نام نامناسب یک بیماری می تواند باعث برانگیختگی جوامع مذهبی، قومی، کشتار غیرضروری حیوانات یا منابع غذایی آنها گردد.

چگونگی نام گذاری ویروس ها، از ایدز تا کرونا

پس از شیوع ویروس کرونا در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان چین، این ویروس اینک با نام علمی جدید خود یا Covid19 شناخته می گردد.

به گزارش بهترین نوا به نقل از اکسپرس، Covid19 نام چندان شکیلی نیست و از مخفف کلمات لاتین کرونا ویروس، بیماری و 2019 گرفته شده است.

چرا به آن کرونا می گویند؟ کرونا به چه معنی است؟

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در آمریکا ویروس های کرونا مجموعه ای از ویروس ها هستند که باعث ایجاد علائمی مانند آنفلوآنزا در بدن انسان می شوند.

آب ریزش بینی، سرفه، گلو درد، تب و التهاب ریه از علائم این ویروس ها در بدن انسان است.

ویروس کرونا نام خود را از کلمه کرون به معنای تاج در لاتین گرفته است.

این ویروس به دلیل داشتن زائده های برجسته و تاج شکل در سطح خود به این نام معروف شد.

ویروس کرونا دارای زائده های تاج شکل در سطح خود است/ عکس: getty images

تدروس آدانوم گابریاسوس مدیرکل سازمان بهداشت دنیای در باره انتخاب نام Covid19 گفت: مجبور به انتخاب نامی بودیم که به مناطق جغرافیایی، حیوانات، مسایل منحصر به فرد و گروه هایی از مردم مرتبط نباشد.

این ویروس اندکی بعد جهش یافت و با نام کرونای جدید یا اسامی علمی 2019-nCoV یا SARS-CoV-2 شناخته شد.

سخنگوی سازمان بهداشت دنیای در مصاحبه با نشریه ساینس گفت: ویروس کرونا خواهر و هم خانواده ویروس سارس محسوب می گردد اما استفاده از نام سارس برای بیماری جدید باعث ایجاد ترس و نگرانی بیشتر می گردد. این نام می تواند روی جمعیت آسیایی که در سال 2003 با این بیماری روبرو شدند تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل در روابط معمول WHO از نام رسمی COVID19 برای این بیماری استفاده خواهیم کرد.

با این وجود همین نام گذاری علمی نیز برای گروهی مشکل آفرین شده است.

به گزارش وبسایت خبری- تحلیلی ویرد،شرکت ساخت تجهیزات کووید AV در هفته های قبل به دلیل شباهت نام تجاری شرکتش با ویروس مرگبار جدید به مشکل خورد. این شرکت از زمان تغییر نام کرونا به COVID19 با بمباران تماس های عجیب روبرو شد.

تصویر میکروسکوپی از ویروس HIV/ عکس:stocktrek

نورم کارسون مدیر این شرکت در این باره گفت: بخش کووید در نام این بیماری با بخشی از نام شرکت ما تشابه دارد و احتمالا شیوع هر بیماری ویروسی در آینده برای ما نگران کننده خواهد بود.

این شرکت به ساخت صفحات دیواری و کابل های ویژه برای شرکت های تجاری می پردازد و هیچ ارتباطی به مسائل آزمایشگاهی و ویروسی ندارد.

نام بد برای یک بیماری می تواند خطرناک باشد و داشتن اسامی واضح برای بیماری های مختلف حیاتی است. با یک نام گذاری درست، اشکال مختلف عوامل بیماری زا معین می شوند و نوع قارچ، باکتری، ویروس یا انواع جهش یافته آن برای کارشناسان و مبتلایان ملموس خواهد شد.

همچنین اسامی می توانند در نحوه تحقیقات، آسیب های ناشی از بیماری و فرایند مقابله با آن تاثیرگذار باشند. نام های تاثیرگذار به دانشمندان، مقامات بهداشتی و مردم برای پیگیری بهتر بیماری و شناخت عوامل آن یاری می نماید.

در سال 2015 سازمان بهداشت دنیای مجموعه ای از دستورالعمل ها را برای نام گذاری بیماری ها منتشر کرد.

کیجی فودا دستیار مدیر کل امنیت و سلامت وقت این سازمان در بیانیه ای اظهار داشت: شاید این مسئله برای عده ای بی اهمیت باشد اما نام یک بیماری برای مبتلایان یا جامعه تحت تاثیر بسیار مهم و حیاتی است.

تصویر دیجیتالی از ویروس سارس با بکراند رنگی/ عکس:123rf

وی در ادامه بیانیه اضافه کرد: براساس مشاهدات نام نامناسب یک بیماری می تواند باعث برانگیختگی جوامع مذهبی، قومی، ایجاد موانع غیرقابل توجیه در بسیاری از سفرها، مسائل در تجارت و اقتصاد یا کشتار غیرضروری حیوانات و نابودی منابع غذایی آنها گردد. تمامی این اقدامات می تواند عواقب جدی در زندگی و معیشت مردم ایجاد کند.

HIV در سال 1981 برای اولین بار در آمریکا شیوع یافت. این ویروس نام خود را از مخفف کلمات (Human immunodeficiency virus) به معنای نقص ایمنی انسانی گرفت.

در سال 1982 نیز نشریه نیویورک تایمز برای اولین بار بیماری ناشی از این ویروس را ایدز نامید. پیش از آن بیماری با نام اید (AID) یا (acquired immunodeficiency disease) به معنای بیماری نقص ایمنی معروف بود. ایدز از مخفف کلمات انگلیسی (Acquired immune deficiency syndrome) به معنای سندروم اکتسابی کمبود ایمنی تشکیل شده و نیویورک تایمز برای اولین بار کلمه سندرم را به این مجموعه اضافه کرد.

در ابتدا ابتلا به HIV شرم آور محسوب می شد. ننگ از ابتلا به این بیماری مسائل زیادی را در درمان بیماری شکل داد. بسیاری از مبتلایان در آن دوران از درمان خود سرباز زدند و مسائل بیشتری را در سطح جامعه خلق کردند.

ربه کا سیلگمان استاد جامعه شناسی دانشگاه نورت وسترن در شیکاگوی آمریکا در این باره گفت: اسامی بیماری هایی که به اماکن و شهرها ارتباط دارد تاثیر ناخوشایندی بر مردم آن نواحی می گذارد. برای مثال ابولا نام یک رودخانه در کنگو است و محل اولیه ظهور این ویروس به شمار می آید. بیماری های لایم و کانکتی کات نیز نام خود را از دو شهر در آمریکا گرفته اند. تبزیکا هم برای اولین بار در سال 1947 در جنگلی به همین نام در اوگاندا ظهور کرد.

تصاویر میکروسکوپی از ویروس ابولا/ عکس: دانشگاه علوم و فناوری اوکیاناوای ژاپن

بعضی از اسامی نیز گمراه کننده هستند. برای مثال شیوع ویروس آنفلوآنزای خوکی در سال 2009 باعث جمع آوری خوک ها برای ممانعت از انتشار آلودگی بیشتر در سراسر دنیا شد. در همان زمان دولت مصر دستور کشتار تمام خوک ها در این کشور را صادر کرد.

با این وجود مدارک موثقی در باره نحوه انتقال بیماری از این این حیوانات به دست نیامد. به همین دلیل کارشناسان دنیای پس مدتی نام H1N1 با توجه به شکل پروتئین های موجود در سطح ویروس برای آن انتخاب کردند.

--

بیشتر بخوانید:

دنیای ویروس ها (تصویری)

کووید نامِ بیماری ناشی از کروناویروس جدید

HIV چگونه وارد بدن می گردد؟

--

منبع: عصر ایران

به "چگونگی نام گذاری ویروس ها، از ایدز تا کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی نام گذاری ویروس ها، از ایدز تا کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید