احتمال واردات خودرو چقدر است؟

به گزارش بهترین نوا، مخاطبان خبرنگاران نوشته اند که از نظر آنها یکی از مهم ترین راه چارههای کاهش قیمت خودرو، آزاد شدن واردات است اما به نظر نمی رسد که این راه چاره در شرایط فعلی اقتصاد ایران اجرایی شود.

احتمال واردات خودرو چقدر است؟

بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات کالاهای مصرفی در سال 98 معادل 31 درصد نسبت به سال 97 کاهش داشته است. در سال 97 نیز واردات کالاهای مصرفی کاهش 23 درصدی را تجربه کرده است.

تحریم و کاهش فروش نفت در دو سال گذشته، موجب کاهش شدید درآمدهای ارزی شده و به همین دلیل دولت سیاست های سختگیرانه ای برای واردات و مصارف ارز اعمال کرده است.

این سختگیری ها شامل صدور بخشنامه هایی برای ممنوعیت واردات برخی کالاها و به تازگی حذف ارز 4200 تومانی شماری از اقلام خوراکی بوده است. بنابراین به نظر نمی رسد که دولت برای کنترل قیمت خودرو، واردات را آزاد کند یا حتی با فرض آزادسازی واردات خودرو به نظر نمی رسد رشد قیمت دلار، اجازه دهد که بهای فروش خودروهای خارجی در بازار ایران اقشار ضعیف و متوسط را صاحب خودرو کند.

در ادامه نظرات برخی مخاطبان بهترین نوا را درباره بازار خودرو می خوانید:

- با سلام. شرایط خودروسازها خیلی آشفته است این موضوع را به مردم اعلام کنید و اجازه واردات خودرو را بدهید

- خواهشا دیگه تمومش کنید شما نمی تونید بازار کنترل کنید بازار خودرو دست چند نفر هست هر کاری خود شون بخوان انجام می دن.یه ادم بدبختی مثل ما باید ارزو یه پراید داشته باشه ،بچه من ارزو دارد سوار ماشین بشه. جلوی واردات خودرو را نگیرید

- اگر خودروسازان زیان دهی می کنند پس چرا با همان پول می شود یک خودروی نو و درجه یک خارجی خرید تازه اون هم بعد از پرداخت مالیات. خودروساز به این سوال جواب بده اصلا خودرو را بکنه یک میلیارد تا کی می تواند به این شرایط ادامه بدهد؟

- اگر نمی تونید خیلی راحت در کارخانه ها را تخته کنید یا به یک کشور ارزان تر کارخانه را منتقل کنید تا بازدهی داشته باشه و تحریمها را هم دور زدید. اگر هم با نمی تونید، بفروشید به یک کشور دیگه خیال همه را راحت کنید و اجازه دهید ایرانی ها خودروی خارجی سوار بشوند.

- واقعا معلوم نیست وزارت صمت طرف مردم هست یاخودروسازان؟ چرا که با ورود دولت و اقدام به وارد کردن خودرو در برابر نفت از اروپا با گمرکی پایین و عرضه خودروها می توان در بازار خیلی راحت قیمت ها را کنترل کرد.

- تا واردات آزاد نشود. همین آش و همین کاسه

- اگردولت جلوی واردات رو نگیره هیچ کس خودروهای داخلی رو نمی خره که بایه تصادف کوچیک خودش وخانوادش گوشت چرخ کرده بشن

- اجازه بدهید ماشین خارجی دست دوم بیاد اونوقت می بینید پرایدتونو ده تومنم نمی خرن

- تا واردات خودرو حتی بصورت مقطعی آزاد نشه قیمت ماشین پایین نخواهد آمد

- ورود خودرو خارجی کارگرده مدل 2015 تا 2020 رو ازاد کنه پرایدو 5 میلیون هم نمی خرن

با این حال آیا سیاستگذاران به این خواسته و مطالبه تعدادی از مردم توجه می کنند؟

منبع: تجارت نیوز

به "احتمال واردات خودرو چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال واردات خودرو چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید